Wspomnienia z wycieczki do Muzeum Zamkowego w Pszczynie
W dniu 23 maja 2017 roku studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Stowarzyszeniu Przyjazna Gmina Mogilany odbyli pouczającą podróż do najpiękniejszego zabytku na ziemi górnośląskiej – Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
Podczas wycieczki słuchacze UTW mogli dowiedzieć od przewodnik, że początki powstania zamku datuje się na XI/XII wiek. Zamek pełnił wówczas funkcję warowni, otoczony fosą i wodą. Śledząc historie posiadłości można zauważyć, że na przełomie stuleci zmieniał się jej charakter, styl i funkcjonalność. Obecny kształt budowli nawiązuje do architektury francuskiej XVIII w. Zamek gościł ważne osobistości włącznie z cesarzem Niemiec. Mieszkał tu Wilhelmem II podczas I wojny światowej. W zamku mieściła się kwatera armii pruskiej. Po wojnie i odrodzeniu państwa polskiego zamek należał do rodu Hochbergów. Dla historii Polski zapisał się ostatni właściciel (od 1938 r.) Hans Heinrich XVII – przyjął obywatelstwo polskie, walczył w siłach zbrojnych na zachodzie. Rezydencja przetrwała II wojną światową, nie ulegając dewastacji przez wojska niemieckie czy radzieckie. Zamek pełnił funkcję posiadłości łowieckiej. Kolejni właściciele spędzali czas na polowaniach. Trofea myśliwskie zdobią komnaty i korytarze zamkowe. W zamku tym mieszkała Księżna Teresa Hochberg von Pless z domu Cornwallis – West zwana Daisy (z ang. Stokrotka). Barwna i ciekawa postać, dzięki której pszczyński zamek owiany jest nutką tajemnicy. Wędrując po rezydencji nadal można odnieść wrażenie, że nadal słychać szelest wspaniałych, sukien Pani na Książu i Pszczynie. W zamku można było podziwiać m.in.: rzeźbione ławy, łoża, mosiężne kandelabry oraz kryształowy żyrandol z 48-ma świeczkami. Najmiększą z sal to sala lustrzana. Zamek nazywany jest również małym Wersalem. Uczestnicy wycieczki mieli okazję oglądać m.in. dawną siedlarnię tj. budynek z kolekcją pojazdów dworskich, wozów, sań.
Studenci byli pod ogromnym wrażeniem bogactwa jakie prezentuje Muzeum Zamkowe, mogli zobaczyć jak dawnej żyła bogata, pruska arystokracja na ziemi pszczyńskiej.
Alicja Ziemianin
Student UTW