Menu

UTW jako wyraz aktywności!

13 marca 2016 - Uniwersytet Trzeciego Wieku
UTW jako wyraz aktywności!

Rozmowa z Panią Haliną Staszczak, prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Gmina Mogilany” oraz dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

RAZEM: Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie był w stanie przewidzieć, że Uniwersytet Trzeciego Wieku będzie cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem. Upłynął już pierwszy semestr. Jak ocenia Pani ten czas?

HALINA STASZCZAK: Praktyka potwierdziła słuszność decyzji. Nasza działalność wzbudziła ogromne zainteresowanie. Obecnie na UTW jest osiemdziesięciu słuchaczy. Jest to wyrazem aktywności seniorów i chęcią poszerzenia swojej wiedzy, a także umiejętności o szeroko rozumianych procesach społecznych. Dodatkowo na uniwersytecie starsi ludzie są zachęcani do aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej. Mają również możliwość współpracy i integracji z młodym pokoleniem. Ta inicjatywa sprawiła, że zaczęli chętniej wychodzić z domów.

R: Jak przedstawia się frekwencja na zajęciach? Czy była zadowalająca?

HS: Frekwencja jest niemal stuprocentowa, seniorzy z chęcią przychodzili na wykłady. Jest to efektem ciekawych tematów prezentowanych przez wykładowców. Słuchacze aktywnie uczestniczyli w zajęciach, często zadając pytania profesorom i prowadząc z nimi ciekawe dywagacje.

R: W jaki sposób studenci zaangażowali się w życie UTW?

HS: Z dnia na dzień więź między słuchaczami się pogłębia. Już na początku semestru wybrali Radę Słuchaczy: jej przewodniczącym został Jerzy Kuc, zastępcą Alicja Ziemianin, a sekretarzem Józefa Tylek. Aktywność seniorów nie ogranicza się jedynie do zdobywania wiedzy. Już 8 marca, z okazji Dnia Kobiet, wybierają się do Teatru Bagatela w Krakowie na sztukę „Wieczór Kawalerski”. Dodatkowo jest tworzona kronika UTW, prowadzona przez Panią Henrykę Królik, która z wielką dokładnością i skrupulatnością opisuje wszelkie poczynania słuchaczy.

R: Jakie przedmioty, zajęcia mogą realizować słuchacze?

HS: Realizujemy urozmaiconą ofertę programową dostosowaną do potrzeb i zainteresowań osób starszych. W minionym okresie studenci uczęszczali na wykłady, zajęcia ruchowe oraz zajęcia komputerowe. Wraz z końcem semestru rozpoczęła się nauka języków obcych: języka angielskiego i niemieckiego.

R: W jaki sposób finansowany jest uniwersytet i z jakich uczelni pozyskiwani są prelegenci?

HS: Należy podkreślić, że działalność ma charakter w całości społeczny. Jej utrzymanie jest zależne od wsparcia władz lokalnych i instytucji wspierających. Dodatkowo Zarząd Stowarzyszenia „Przyjazna Gmina Mogilany” podejmuje działania dążące do pozyskania sponsorów. Warto dodać, że część wykładowców prowadzi wykłady zupełnie bezinteresownie. Osoby wykładające na UTW wywodzą się z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

R: Jakie są Pani plany na kolejny semestr?

HS: Oceniając dotychczasowe działania oparte na rozmowach ze słuchaczami oraz przy uwzględnieniu ich propozycji będę zmierzała do dalszego uatrakcyjniania uniwersytetu. Postawię na rozwój przede wszystkim wykładów, a także takich form działania jak teatr, wycieczki edukacyjne czy nawiązanie kontaktu z innymi UTW.

Rozmawiała: NATALIA HODUREK

ARTYKUŁ SŁUCHACZKI UTW: Nowy etap życia słuchaczy UTW w Mogilanach <<< kliknij!

„HYMN” UTW: Uniwersytet Trzeciego Wieku, czyli zachcianki niepokornych <<< kliknij!