Menu

UTW: Z życia studenta

9 marca 2017 - Uniwersytet Trzeciego Wieku
UTW: Z życia studenta

Działający już czwarty semestr Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Stowarzyszeniu Przyjazna Gmina Mogilany to niezwykle ciekawa forma edukacji osób starszych.

W ramach Uniwersytetu możemy korzystać z różnych form zajęć: języka angielskiego, informatyki, gimnastyki, czy najnowszych, specjalistycznych zajęć z tańca towarzyskiego. Słuchacze biorą również udział w wykładach o wszechstronnej tematyce. Każdy ze studentów może czerpać z życia to, co jest dla niego najprzyjemniejsze.

Uczestnictwo w zajęciach naszego uniwersytetu sprzyja kondycji psychicznej, jak i fizycznej. Uniwersytet pozwala nam zdobywać nową wiedzę i umiejętności, rozwija zainteresowania, a także buduje i podtrzymuje relacje między nami. Z niecierpliwością czekamy na nowe zajęcia…

ciekawa wiedza

Zajęcia zostały przygotowane w sposób urozmaicony, odpowiedni dla studentów niezależnie od płci, czy zainteresowań. Od październikowego wykładu prof. Pąchalskiej na temat „geniuszy 50+” zajęliśmy się zarówno tematami związanymi z historią bliższą i dalszą, kulturą oraz turystyką… Ważnymi tematami były także te związane z chorobami układu krążenia i o tym, jak nie stać się ofiarą reklam.

wyklad-indianieW dniu 1 lutego 2017 r. odbył się ostatni wykład w poprzednim semestrze. Jego tematem byli „Indianie Ameryki Północnej: historia i teraźniejszość”. Referat prowadziła mgr Maria Latała. Wykład nakreślił nam barwne i realistyczne losy Indian Ameryki Północnej. Historia Indian uzmysłowiła nam, że nowy porządek na tym kontynencie powstał na skutek zagłady innej cywilizacji też wartościowej. Los Indian, ich cierpienie poprzez odbieranie wolności, eksterminację jaką dokonali biali ludzie, głęboko poruszył każdego słuchacza Uniwersytetu, przypominając, że tylko ludzie ludziom mogą zgotować taki los…

Mowa była nie tylko o historii, ale także o tym, że Indianie nadal walczą: o prawa wyborcze, prawo do samostanowienia, prawo do rewizji traktatów i ich przestrzegania oraz prawa do decydowania o wielkich inwestycjach na terenach rezerwatów.

nie tylko wykłady

via-gra2 marca UTW przy Stowarzyszeniu Przyjazna Gmina Mogilany zorganizowało wspólne wyjście do teatru na sztukę pt. „Via-gra”. Komedia, która miała swą premierę rok temu, jest dziełem Freda Apke, znanego i popularnego w Polsce niemieckiego dramaturga, którego sztuki zawsze bawią przewrotnością dialogów. Spektakl w reżyserii Tomasza Obary jest grany w unikalnej scenerii w samym centrum Krakowa – na Rynku Głównym, na „Scenie pod Ratuszem”.

utw-wieliczkaW dniach 11 i 18 lutego 2017 roku w ramach zajęć rekreacyjnych korzystaliśmy z atrakcyjnego wypoczynku w Uzdrowisku Kopalnia Soli w Wieliczce, w ramach „Zdrowej soboty w Uzdrowisku Kopalni Soli Wieliczka”. Spod najstarszego istniejącego w Wieliczce szybu górniczego zjechaliśmy pod ziemię windą górniczą. Przed wyjazdem część uczestników otrzymała górnicze lampy. Wyruszyliśmy grupą do komór solnych pokonując chodnikami pieszo ok. 1 km. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od komory z podziemną tężnią solankową. Następnie przeszliśmy chodnikami do sali, gdzie prowadzone były przez fizjoterapeutów ćwiczenia ruchowe. Najwięcej czasu spędzaliśmy w tężni solankowej, która działa kojąco na układ oddechowy i dolegliwości alergiczne. Powstający w tężni naturalny solny aerozol podobny jest do tego znad brzegu morza. Pobyt w podziemiach kopali trwał kilka godzin. Wracaliśmy do domów pełni radości po aktywnym i leczniczym wypoczynku. Pobyt w Uzdrowisku Kopalni to ciekawe przeżycie, nie tylko lecznicze. Mieliśmy również okazję poznać historię Żup solnych w Wieliczce w zakresie eksploatacji soli, a także samego uzdrowiska. Warto było pobyć w tak niezwykłym miejscu…

Na koniec warto przypomnieć, słowa Beniamina Franklinga amerykańskiego polityka i uczonego
– „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”.

alicja-ziemianin


ALICJA ZIEMIANIN
student UTW


Artykuł pochodzi z najnowszego numeru gazety RAZEM – Nr 1 (16) 2017