Menu

Drugi rok UTW zainaugurowany!

25 października 2016 - Uniwersytet Trzeciego Wieku
Drugi rok UTW zainaugurowany!

W środę, 19 października obyła się Inauguracja drugiego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Stowarzyszeniu Przyjazna Gmina Mogilany. Inicjatywa naszego stowarzyszenia nie tylko przetrwała, ale z każdym miesiącem się rozwija!

To wielkie wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. św. Bartłomieja ap. 21. W przejmującej homilii mogilański proboszcz, ks. Józef Milan nawiązał do przypadającego w dniu następnym wspomnienia św. Jana Kantego, m.in. patrona profesorów, nauczycieli i studentów i zachęcał do ciągłej pracy nad sobą.

Oficjalna inauguracja odbyła się w Dworku Konopków w Mogilanach. Rozpoczęło je odśpiewanie przez chór szkolny z Mogilan hymnu Gaudeamus igitur. Chór został przygotowany przez Małgorzatę Strzebońską-Srokę. Prezes stowarzyszenia, a jednocześnie dyrektor UTW – Halina Staszczak powitała wszystkich serdecznie, w tym naszych gości. Następnie przypomniała główne założenia uniwersytetu, nie ograniczające się jedynie do poszerzania wiedzy i rozwijania zainteresowań u osób starszych, ale także przeciwdziałanie samotności, chęć rozwoju fizycznego i umysłowego u osób 50+ oraz wzajemna integracja,

– Doświadczenia roku ubiegłego wskazują że dzięki państwa aktywności oraz przekazywanym sugestiom- zarówno dot. wykładów jak i innych form aktywizacji pozwalają na stwierdzenie, że i w tym roku akademickim dobór zajęć spotka się z równym uznaniem jak i w roku poprzednim – zwróciła uwagę pani prezes. 

Beata Kuszczak, dyrektor SP ZOZ w Mogilanach przedstawiła informacje dotyczące bliskiej współpracy Poradni Rehabilitacyjnej z UTW, jak i podzieliła się z zebranymi informacjami dla seniorów.

Głównym punktem uroczystości był wykład prof. zw. dr hab. Marii Pąchalskiej, aktualnie kierującej Katedrą Neuropsychologii na Wydziale Psychologii i Nauk Społecznych na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Pani Profesor jest jednym z czołowych uczonych na całym świecie w kategorii neurologii i uszkodzeń mózgu oraz laureatką wielu polskich i międzynarodowych wyróżnień.

W wykładzie „Choroby neurologiczne u geniuszy 50+” przekonywała wszystkich, że każdy ma w mózgu ślad geniuszu. Interesującą częścią wykładu było też skupienie się na słynnych artystach i obserwacja chorobowego procesu, który dział się w ich głowach.

Na zakończenie uroczystości Halina Staszczak – prezes SPGM i Małgorzata Okarmus – wiceprezes SPGM wręczyły kwiaty i okolicznościowe podziękowanie pani profesor, a Stanisław Boroń – członek zarządu SPGM wręczył kwiaty prezes Halinie Staszczak, która wraz z zarządem i członkami stowarzyszenia przygotowała inaugurację.