Menu

FOTOTEKA MOGILAŃSKA – startujemy 28 listopada

25 listopada 2021 - Aktualności
FOTOTEKA MOGILAŃSKA – startujemy 28 listopada

Dom cioci Zosi miał 160 lat i był w bardzo złym stanie. Strzecha przeciekała, a szczury i myszy swobodnie harcowały po domu. Ciocia mówiła, że zanim położyła się do spania, zostawiała im jedzenie, żeby nie podgryzały jej stóp. W 1983 r. jeszcze przed rozbiórką, wbudowaliśmy cioci mały domeczek murowany, z piwnicą na opał. (…)

Lubiłam jej swoisty humor, którym nas niejeden raz rozbawiła, np. mówiąc, że jak to w 1937 r. chorowała na czerwonkę i lekarz zalecił jej, żeby się nie przemęczała. Przestrzegała tego przez cale swoje życie… (…)

Zofia w młodości służyła w Krakowie u „Państwa” – tak nazywano służbę w lepszych domach. Ciocia była kobietą trochę mało zaradną, ale pogodną i życzliwą. Najczęściej swoje uczucia do najbliższych wyrażała wierszem. Były to luźne karteczki lub pocztówki pisane z okazji imienin, urodzin, różnych uroczystości rodzinnych, komunii czy ślubów. Zmarła w wieku 90 lat, w 1994 r.

Wspomnienie z Księgi pamiątkowej rodziny Królików

 

Serdecznie zapraszamy, już w niedzielę 28 listopada do Dworu w Mogilanach na godzinę 16.00 na Debiut MOGILAŃSKIEJ FOTOTEKI. Zaprezentujemy ponad 200 zdjęć udostępnionych przez mieszkańców gminy Mogilany. Mamy ogromną nadzieję, że ten debiut będzie początkiem odkrywania lokalnej historii i tożsamości mogilańskiej społeczności.

W programie:

– premierowa prezentacja wystawy starych fotografii

– zabawy dziecięce i pokaz krakowiaka w wykonaniu SZZR „Bukowioki”

– rozstrzygnięcie quizu internetowego

– wiejski poczęstunek przygotowany z lokalnych produktów.

Zapraszamy.