Menu

ŚDM: Historia „festiwalu” chrześcijaństwa

23 marca 2016 - Z życia gminy
ŚDM: Historia „festiwalu” chrześcijaństwa

[DZIEŁO ŚWIĘTEGO PAPIEŻA] 

Idea spotkań młodych całego świata nierozerwalnie związana jest z osobą św. Jana Pawła II. Papież – Polak w 1984 roku (oraz w roku następnym) spotkał się w Rzymie z młodymi z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia (1983-84) i Międzynarodowego Roku Młodzieży (1985). Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r. – podczas spotkania opłatkowego kardynałów i pracowników Kurii Rzymskiej papież wyraził nadzieję, że co roku, w Niedzielę Palmową będą się odbywać spot-
kania w diecezjach, natomiast raz na dwa-trzy lata będzie miało miejsce spotkanie międzyna-
rodowe.

Historia ŚDM po Rzymie przyniosła międzynarodowe spotkania w Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Rzymie (w Roku Jubileuszowym, 2000). Ostatnim spotkaniem św. Jana Pawła II były ŚDM w kanadyjskim Toronto (2002).

Ideę kontynuowali następcy na Tronie Piotrowym – papież Benedykt XVI spotkał się z młodymi w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011), z kolei papież Franciszek miał spotkanie w Rio de Janeiro (2013). Jego decyzją następne Światowe Dni Młodzieży w tym roku ponownie zawitają do naszego kraju – w lipcu bieżącego roku ŚDM będą gościły Kraków i Małopolska.

[CZĘSTOCHOWA 1991]

Niezwykłe były Światowe Dni Młodzieży w 1991 roku w Częstochowie (pierwsze i jak dotąd jedyne w naszym kraju). Dwa lata wcześniej były pierwsze wolne wybory, rok wcześniej runął mur berliński. Jak domek z kart rozpadł się system, który unicestwił ponad 120 mln ludzi. Jaki był udział świętego Polaka w tym rozpadzie, dowiemy się zapewne dopiero wtedy, gdy zostaną ujawnione dokumenty tajnych archiwów wielu państw.

W pamiętnym roku 1991 Częstochowa stała się duchową stolicą świata. Stolicą dwóch płuc: Wschodu i Zachodu. I taki był zamysł niezwykłego Papieża, który pozwolił ponad 200-tysięcznej rzeszy młodych przybyłych z byłych republik radzieckich poczuć się wolnymi.

Bo na Jasnej Górze zawsze byliśmy wolni – mówił do nas, Polaków, i tę wolność odczuli młodzi ze Wschodu Europy.

[KRAKÓW 2016] 

Papież Franciszek na zakończenie światowego spotkania młodych w Brazylii w 2013 roku poinformował, że następnym gospodarzem ŚDM będzie Kraków. Kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to, by to gród Kraka był gospodarzem od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 roku. Hasłem dni jest jedno z ewangelicznych błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Nawiązuje ono zarówno do rozpoczętego w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, jak i do kultu Miłosierdzia Bożego zapoczątkowanego przez polską świętą – siostrę Faustynę Kowalską.

[2,5 MLN OSÓB? WYZWANIE ORGANIZACYJNE…]

Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia wymaga koordynacji wielu działań, których ce-
lem jest nie tylko zapewnienie dobrego pobytu młodych w Polsce, ale także zapewnienie bez-
pieczeństwa tak wielkim zgromadzeniom. Kwestia ta jest jeszcze ważniejsza po ostatnich zamachach terrorystycznych w Paryżu. Współpraca Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Ministerstwa Obrony Narodowej pozwala – wedle szacunkowych raportów – na optymizm w tej kwestii. Najistotniejsze wydają się tutaj wydarzenia centralne – wedle aktualnych szacunków na spotkaniach z papieżem może się zgromadzić od 2 mln do 2,5 mln osób. Zgromadzenie się tylu wiernych stanowiłoby europejski rekord ilości osób (do tej pory najwięcej modlących się zgromadziło się w Rzymie w 2000 roku – 2,18 mln osób). Jednak najliczniejszym spotkaniem było to na Filipinach – w Manili z papieżem Janem Pawłem II spotkało się ponad 4 mln osób. Ostatnie spotkanie z papieżem Franciszkiem w Brazylii (Rio de Janeiro) zgromadziło ponad 3 mln wiernych.

[…I DUCHOWE]

Sam udział w ŚDM trwa około dwóch tygodni, jednak samo spotkanie wymaga długiego okresu przygotowań duchowych. Można powiedzieć, że okres trwania ŚDM rozpoczyna się w momencie podjęcia decyzji o uczestnictwie przed każdego z osobna, a kończy wraz z wy pełnieniem misji wypływającej z treści danego spotkania. Celem ŚDM jest zjednoczenie całej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie słowa Bożego oraz sprawowanie sakramentów. To wszystko dzięki młodym z różnych państw i kontynentów przybiera formę czuwania, modlitwy, katechez i wyjątkowego festiwalu młodych.

oprac. GRZEGORZ NĘDZA


W 1991 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Częstochowie,
fot. Michał Sitek, www.staraczestochowa.pl