Menu

ŚDM: Język śpiewał z radości

6 września 2016 - Z życia gminy
ŚDM: Język śpiewał z radości

Wiele miesięcy przygotowań, ogrom obowiązków, bezsennych nocy, stresu – i wszystko po to, by pokazać pielgrzymom z całego świata prawdziwe oblicze naszej ojczyzny. Polska z pewnością pozostanie w ich pamięci, jako kraj, w którym mieszkają ludzie gościnni, otwarci i życzliwi. Dziś Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to wspomnienie, w którym nasza gmina stała się miejscem spotkań ludzi z Azji, Afryki, Europy, Ameryki Północnej i Południowej.

Przez te wyjątkowe dni w Gminie Mogilany przebywało ponad niespełna półtora tysiąca (wiekiem czy duchem) młodych. W Mogilanach przebywali obywatele: Wielkiej Brytanii, Malty, USA, Zimbabwe, Zambii, Hongkongu, Filipin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii i Bangladeszu. Włosańska parafia początkowo miała Amerykanów, Kanadyjczyków oraz obywateli Filipin. Jednolite grupy gościły: Libertów (Słowacja) i Gaj (Niemcy). Dodatkowo grupa belgijska nocowała na kempingu Korona w Gaju.

Wspólne eucharystie, katechezy, podczas, których byliśmy jedną wielką rodziną (każdy śpiewem i tańcem chwalił Boga) były dowodem jedności Kościoła. Pielgrzymi zachwycali się pięknem naszej gminy, smakowali naszego jedzenia i doceniali każdy gest rodziny goszczącej. Było i tak, że wielokrotnie doprowadzali nas do śmiechu w czasie wspólnej zabawy, śpiewu, ale i wtedy, gdy zapominali o swoich tymczasowych miejscach zamieszkania, danych swoich gospodarzy. Nie brakowało także sytuacji, w których byliśmy zatroskani o zdrowie pielgrzymów i musieliśmy odwiedzać przychodnie zdrowia. To oni sprawiali, że każdy dzień był zagadką, a nasza gmina żyła pełnią życia!

NATALIA HODUREK

Wymiana wrażeń i doświadczeń