Menu

ŚDM 2016 – Kraków

23 marca 2016 - Z życia gminy
ŚDM 2016 – Kraków

„Czekamy na Światowe Dni Młodzieży” – takie zdanie pojawia się coraz częściej na łamach gazet, a także na wielu portalach internetowych. Do tego wielkiego wydarzenie zostało zaledwie pół roku. To właśnie Kraków będzie gościł pielgrzymów z całego świata wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Tematem przewodnim spotkania są słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Najważniejszym aspektem podczas zjazdu młodych są przeżycia duchowe, ale warto zwrócić uwagę, na wielkość tego przedsięwzięcia organizacyjnego. Spotkanie będzie trwało od 25 do 31 lipca br.

[CZYM SĄ ŚDM?]

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania, które swoją historią sięgają do 1985 roku. Po raz pierwszy taki zlot zorganizował święty Jan Paweł II w Rzymie. Papież widząc ogromne zainteresowanie ze strony młodych postanowił ogłosić kolejne spotkanie na rok 1987. I tak nieprzerwanie od tamtego czasu młodzi ludzie z całego świata spotykają się w różnych miejscach by wspólnie modlić się i spędzać czas.

ŚDM: Historia „festiwalu” chrześcijaństwa <- PRZECZYTAJ

[ORGANIZATORZY]

Organizatorem tego wielkiego spotkania jest Archidiecezja Krakowska na czele z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Natomiast za bezpośrednią realizację przygotowań jest odpowiedzialny Komitet Organizacyjny ściśle współpracujący z Papieską Radą do spraw Świeckich.sdm-krk-logo

[PROGRAM ŚDM]

Już 26 lipca 2016 odbędzie się ceremonia otwarcia na krakowskich Błoniach pod hasłem „Kraków i Polska witają młodzież z całego świata”.

Mszę celebrować będzie kardynał metropolita krakowski – kardynał Stanisław Dziwisz. Kraków ma zostać ukazany jako miasto wielkiego pomysłodawcy idei – Jana Pawła II.

28 lipca:

Uroczystość powitania papieża Franciszka odbędzie się na krakowskich Błoniach. Podczas tego spotkania Ojciec Święty po raz pierwszy skieruje słowo do pielgrzymów, które ma mieć charakter międzynarodowy.

29 lipca:

Droga krzyżowa, która odbędzie się na krakowskich Błoniach ma ukazać młodym ludziom znaczenie krzyża pod kątem miłosierdzia.

30 lipca:

Campus Misericordiae (Wieliczka, Brzegi) będzie miejscem czuwania z Ojcem Świętym. Młodzież ma w tym czasie umocnić się duchowo i podążać śladem św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

31 lipca:

Msza święta posłania, będzie uroczystym podsumowaniem ŚDM. Tradycyjnie papież wyznaczy miejsce kolejnego spotkania młodych.

[ZAKWATEROWANIE]

Pielgrzymi podczas pobytu w Polsce będą mieszkać u rodzin, w szkołach, a także w namiotach.

Plan zakwaterowania pielgrzymów obejmuje cztery strefy:
I – Kraków – ok. 300-400 tys.;
II – Kraków region – archidiecezja krakowska – ok. 100-150 tys.
III – diecezja tarnowska – ok. 30-100 tys.
IV – diecezja kielecka i katowicka – ok. 50-100 tys.

Nieustannie poszukiwani są chętni do przyjęcia pielgrzymów do domów – taką chęć należy zgłosić w parafii zamieszkania.

Zarejestrowani pielgrzymi będą mieli do wyboru kilka rodzajów Pakietów Pielgrzyma, za które będą musieli uiścić opłaty. Dostępne warianty to: wyżywienie i nocleg, wyżywienie bez noclegu, nocleg bez wyżywienia lub bez noclegu i bez wyżywienia. Pielgrzymi będą poruszać się komunikacją miejską.

[GMINA]

W naszej gminie powstały parafialne komitety organizacyjne, które starają się ułatwić i usprawnić pobyt pielgrzymów. Osoby zaangażowane odbywają szkolenia i spotkania, aby zdobyć konieczną wiedzę i móc ją przekazać mieszkańcom gminy. W komitetach parafialnych zostali wybrani liderzy, pełniący określone funkcje związane z kwestią wyżywienia, transportu, tłumaczenia czy liturgii. Młodzież spotyka się na comiesięcznych zebraniach z księdzem Robertem Tuptą, odpowiedzialnym za organizację ŚDM w mogilańskiej parafii, by omówić bieżące kwestie i zadania na kolejne tygodnie.

Dodatkowe informacje na temat działalności komitetu w Mogilanach można zdobyć na dyżurach młodzieży po mszach świętych w kościele parafialnym o 9.30 i 11.00.

NATALIA HODUREK